Newsy

koncert MIRT

koncert MIRT

Piątek, 24 sierpnia 2012
Autor: moniska


Punktem kulminacyjnym sobotniego wieczoru 25 sierpnia w Zielonym Jazdowie będzie koncert muzyka ambientowego znanego jako Mirt. Jest to artysta ceniący improwizację, działający solo i w zespole Brasil and the Gallowbrothers Band, który nagrywał już płyty dla wytwórni z Polski i Stanów Zjednoczonych.


 

Tomasz Mirt tworząc solowe płyty operuje estetyką ambient, minimal, lo-fi, field recordings, które charakteryzuje użycie dźwięków nagranych prosto ze środowiska bez wysokojakościowej obróbki. Na jego muzykę ma wpływ również folk i avantpopowe piosenki, gdzie chwytliwe melodie mieszają się z awangardowymi elementami. Z tych inspiracji buduje własny, łatwo rozpoznawalny język. Senną, oniryczną atmosferę kreuje przy pomocy analogowej elektroniki, gitary, preparowanej trąbki, drobnych etnicznych instrumentów i dźwięków terenowych. Jak sam mówi, nagrywanie bez użycia komputera na taśmę analogową stanowi dla niego inspirujące wyzwanie. Utrudnia to ingerencję w rejestrowany materiał i wymusza większe skupienie. W studio i na scenie często wspomaga go zespół Brasil and the Gallowbrothers Band. Mirt do tej pory nagrał sześć płyt solo. Jeden album wydał wspólnie z perkusistą Tomaszem Gadomskim.

 

Artysta aktywny jest również na innych polach związanych z muzyką niezależną, angażując się w wiele projektów. Stworzył też oficynę wydawniczą Cat|Sun, a nawet prowadzi manufakturę zajmującą się produkcją syntezatorów modularnych.

 

Występ Tomasza Mirty to nie jedyna atrakcja muzyczna w najbliższy weekend w Zielonym Jazdowie. Dzień wcześniej od godziny 21 publiczność będzie rozgrzewał set djski "Magazyn Glissando prezentuje".

 

Zielony Jazdów to teren wokół Zamku Ujazdowskiego, a zarazem projekt CSW, który pozwala kreować przestrzeń do refleksji nad kondycją współczesnej cywilizacji i jej wpływu na środowisko naturalne. Co tydzień w weekendy przez całe wakacje, poprzez debaty z uznanymi ekspertami, projekcje filmowe na zaangażowane społecznie tematy oraz warsztaty prowadzone przez czołowe organizacje pozarządowe, następuje szukanie odpowiedzi na pytania związane z ekologią.

 

W piątek odbędzie się pokaz filmu "Zapomniana przestrzeń". Jest to refleksja nad społecznym i ekologicznym znaczeniem przemysłu. Twórcy pokazują wielkie porty, opustoszałe doki i okolice linii kolejowych, rozmawiając z ich żyjącymi na granicy biedy mieszkańcami.

 

Sobotę rozpoczną slowfoodowe warsztaty dla dorosłych, organizowane przez Slow Food Youth, zachęcające do wspólnego gotowania i eksperymentowania tym razem z sezonowymi owocami. Zajęcia poprowadzi znany mistrz kuchni. Warsztaty z robienia rabaty balkonowej ponownie pobudzą twórczo. Pokażą jak w prosty sposób wykorzystać stare, niepotrzebne przedmioty do zrobienia nowej, praktycznej półki na balkon.

 

W tym tygodniu w Zielonym Jazdowie zaistnieją również cieszące się dużą popularnością stoiska rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego Dąbrówka, Majlertów oraz Maryli i Piotra Rutkowskich („Pan Ziółko”). Przestrzeń otwarta jest też dla innych sprzedawców ekologicznej żywności. O godzinie 16 rozpocznie się warsztat realizacyjny na temat samowystarczalnego domu. Uczestnicy dowiedzą się jak zaprojektować przestrzeń pozwalającą na redukcję zużycia zasobów naturalnych: energii i wody. Podczas kolejnej debaty porównane zostaną różne aspekty stosowania energii atomowej oraz odnawialnych źródeł energii.

 

W niedzielę pojawi się zagadnienie związane z ekonomią, dzięki praktycznym zajęciom o wciągającej formule gry terenowej, organizowanym przez Fundację Aeris Futuro. Nauczą one jak stać się świadomym konsumentem i nie ulec wszechogarniającej reklamie.

 

Ponownie pojawiającymi się elementami projektu CSW są również garażówka zachęcająca do recyklingowej wymiany ubrań i innych przedmiotów oraz giełda rowerowa odbywająca się na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. W programie pojawią się również zajęcia Szkoły na widelcu z gotowania dla dzieci, które rozwijają manualnie i uczą kulturalnego spożywania posiłków oraz otwierają twórczo na eksperymenty z kuchnią. Tajski masaż oraz zajęcia z jogi stanowią zwieńczenie weekendu i dopełnienie bogatego programu.

 

Swoje projekty zaprezentują również artyści, którzy przebywali na rezydencjach w A-I-R Laboratory: Grayson Cox i Hollis Witherspoon, Juliette Delventhal i Paweł Kruk, Javier Hinojosa, Chloe Lewis i Andrew Taggart, Francis Thorburn, Nick Yulman, Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez Sarrano). Między piątkiem i niedzielą odbędą się warsztaty, prezentacje, akcje performatywne, które odnoszą się do przestrzeni parku otaczającego CSW.

 

Aż do połowy września codziennie od godziny 11 w Zielonym Jazdowie w specjalnie skonstruowanym pawilonie będzie czynna kawiarnia OSIR, a sałatki oraz domowe wypieki w weekendy dostarczy uczestnikom Małpi Biznes.

 

Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia – poza wybranymi warsztatami – jest bezpłatny. Podczas piątków i sobót galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 23. Od 19 wstęp do nich jest także bezpłatny.

 

Dokładny program na najbliższy, a także kolejny weekend można znaleźć w dalszej części dokumentu. Program może ulec zmianie.

 

Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu.

 

Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW.

 

 

ZIELONY JAZDÓW czyli CSW na trawie

Letnie eko weekendy: kino, koncerty, warsztaty, wykłady, bio kuchnia i dużo więcej!

21 lipca - 15 września 2012

Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

 

WEEKEND 24 – 26 SIERPNIA

 

24.08, piątek

 

18:00 - 21:00 Slowfoodowe kolacje piknikowe – Slow Food Youth („Owoce sezonowe”)

Goście organizują swoje jedzenie, koc i znajomych. Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni- prosimy uczestników, aby przynieśli potrawy i produkty które do niego nawiązują. Tym razem wątkiem przewodnim będą „Owoce sezonowe” Podczas wydarzeń piątkowych obecni są animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food. Wydarzenie ma charakter otwarty.

Warszawskie Convivium Slow Food to lokalny oddział międzynarodowej organizacji, która działa na rzecz obrony prawa do smaku, ochrony lokalnej i tradycyjnej żywności, stosowania zrównoważonych i sprawiedliwych metod jej produkcji oraz edukacji żywieniowej. Stołeczni aktywiści od lat organizują wydarzenia o charakterze kulinarno-edukacyjnym, m.in. warsztaty dla dzieci, cykliczną Kulinarną Akcję Bezpośrednią oraz Slowfoodowe Śniadanie na Zamku Królewskim w ramach festiwalu Filmów Kulinarnych Kuchnia+ Food Film Fest (w tym roku 26-28.X). Warszawskie Convivium skupia ok. 200 osób, które na co dzień dzielą się wiedzą na temat lokalnych produktów, kupują bezpośrednio od rolników (m.in. co środę pod Fortecą!) oraz promują ideę Good-Clean-Fair.

 

20:00 Spotkanie z ekspertem: Dorota Metera: “Co jeść?” Czy dobra żywność musi być droga? Na ile dostępność ekologicznych produktów zależy od wolnego rynku, na ile od państwa? Czy produkty miejskiego ogrodnictwa, choć hodowane w zanieczyszczonym środowisku, mogą być zdrowsze niż te nawożone sztucznie, ale hodowane na wsi? Czym grozi GMO? Co jeść – to nie jest proste pytanie. Dorota Metera - absolwentka wydziału ogrodniczego SGGW, od 1999 koordynatorka projektów w Fundacji IUCN-Poland (Światowej Unii Ochrony Przyrody) w biurze w Warszawie i w Brukseli, pracowała w projektach Instytutu Badawczego Komisji Europejskiej IPTS w Sewilli (Hiszpania), Ministerstwa Rolnictwa, Zarządzania Środowiskiem i Rybołówstwa Królestwa Holandii, Fundacji Heinricha Bölla i Fundacji EURONATUR (Niemcy) oraz WWF, Światowego Funduszu na rzecz Przyrody. Od ponad 20 lat interesuje się problematyką rolnictwa i żywności, certyfikuje produkty i zakłady rolnictwa ekologicznego.

 

21:00 Kino Zapomniana przestrzeń / The Forgotten Space, reż. Allan Sekula, Noël Burch, Holandia 2010

„Zapomniana przestrzeń” jest refleksją nad skutkami kapitalizmu, nad społecznym i ekologicznym znaczeniem przemysłu. Twórcy filmują wielkie porty, opustoszałe doki i okolice linii kolejowych rozmawiając z ich żyjącymi na granicy biedy mieszkańcami.

To dokumentalny esej, którego kanwę stanowi zaprezentowana w 1995 roku instalacja Allana Sekuly zatytułowana „Fish Story”. Twórcy filmu zadają pytanie o granicę pomiędzy wartościami ekologicznymi i społecznymi, a potrzebą szybkiej i nieograniczonej cyrkulacji towarów. Zwracają uwagę na tytułową zapomnianą przestrzeń – morza, które mimo rozwoju transportu i przemysłu wciąż stanowią materialną podstawę dla przewozu wyprodukowanych towarów.

 

21.00 – 1.00 DJ set magazyn „Glissando” prezentuje

 

Od zardzewiałych ech taśmowych, przez nowo falowe dźwieki syntezatorów, po glitch. Zainspirowani zróżnicowaną muzyką, tajemniczy wykonawcy przekroczą granice miedzy synth popem a muzyką nastrojową, między new romantic a  muzyką klubową. Podobno brzmi to jak punkowa wersja tangerine dream!? Zapraszamy na występ live, a potem dj-set.

 

25.08, sobota

 

14:00 - 16:00 Slowfoodowe warsztaty dla dorosłych („Owoce sezonowe”) - Slow Food Youth

Sezonowe i regionalne, z lasu, sadu i ogrodu. Na słodko i wytrawnie. Zapraszamy dorosłych do wspólnego gotowania. Każdy z warsztatów ma za zadanie rozwijać umiejętności kulinarne uczestników i wzbogacać ich o wiedzę w zakresie pochodzenia produktów i możliwości ich łączenia.

 

 

 

 

14.00-16.00 Warsztat realizacyjny: Rabata Balkonowa

 

Warszawska Kooperatywa Spożywcza, sekcja ogrodnicza, Katarzyna Szczepańska.

 

Jak zrobić pionową rabatkę na zioła, która zmieści się na każdym, nawet najmniejszym balkonie i pozwoli nam wyhodować własne przyprawy czy kwiaty.

 

W kilka minut ze starej palety przemysłowej i pustych butelek po wodzie możemy skonstruować genialną półkę - rabatę na balkon. Raz wykonana półka może służyć przez wiele lat i cieszyć nas piękną pachnącą zielenią na balkonie przez kolejne sezony.

Materiały: recykling, odzysk (używane, stare palety przemysłowe, butelki z plastiku, stare gazety)

 

Niech każdy uczestnik warsztatu weźmie ze sobą plastikową butelkę!

 

Od 14.00 Minitarg owocowo-warzywny – m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego "Dąbrowka" (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland) Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa. Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

 

 

14.00-19.00 MĘSKA GARAŻÓWA + GIEŁDA ROWEROWA

Tym razem sprzedajemy tylko męskie gadżety. Wszytko to co można znaleźć w szafach, szufladach, garażach… Ubrania, buty, paski, krawaty, spinki do mankietów, książki, płyty, filmy, gry, narzędzia, laptopy, telefony, radia, gramofony itd. Oczywiście podczas akcji nie może zabraknąć kobiet. Zachęcamy do przygotowania stoisk z ubrankami, zabawkami dla chłopców, rzeczami swoich ojców, dziadków, braci, narzeczonych, kolegów. Warto też pozbyć się ciuchów po swoim ex, które od dawna zalegają w szafie. Dlaczego akurat męska edycja Garażówki? Ponieważ podczas naszych akcji zawsze brakuje rzeczy z męskich szaf. Tego dnia na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się również GIEŁDA ROWEROWA /nowe, używane, akcesoria/.

 

16.00-18.00 „Samowystarczalny dom” – warsztat koncepcyjny Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej

Warsztat poświęcony nowoczesnym a zarazem prostym rozwiązaniom redukującym drastycznie komunalne zużycie surowców naturalnych takich jak energia oraz woda. Projekt domu idealnego, w którym zasoby wodne czerpie się z opadów deszczowych, woda krąży w obiegu zamkniętym, wykorzystuje się naturalne oczyszczanie ścieków, energia cieplna pochodzi ze słońca/wiatru oraz procesów biochemicznych, śmieci redukuje się dzięki rozważnej polityce konsumpcyjnej, kompostowaniu i upcyklingowi. Razem z uczestnikami będziemy szukać możliwości wykorzystania tych rozwiązań lokalnie.

 

 

 

20:00 Spotkanie z ekspertem + dyskusja: Radosław Gawlik: „Czy atom jest eko?” W 2008 r. błyskawicznie utworzono urząd wiceministra, departament energetyki jądrowej, przyjęto zasobny budżet oraz trzy ustawy mające wprowadzić nam atom pod strzechy!Od 20 lat oszczędność energii oraz odnawialne źródła energii nie doczekały siężadnego wiceministra, departamentu, oraz jakiejkolwiek porządnej ustawy.Czy to dobry, nieunikniony kierunek rozwoju naszej cywilizacji opartej na energii porozmawimy podczas spotkania "Czy atom jest eko ?" Radosław Gawlik – wiceminister środowiska w rządzie AWS-UW, organizator pierwszych protestów ekologicznych opozycji demokratycznej, działał w ruchu Wolność i Pokój. Obecnie szef Stowarzyszenia Eko-Unia we Wrocławiu. Mieszka w domu zbudowanym w tradycyjnej technologii ze słomy i gliny, z kolektorem słonecznym na dachu.

 

21:00 Koncert: Mirt + DJ set

Mirt tworząc solowe płyty operuje estetyką ambient, minimal , lo-fi, field recordings, ale na jego muzykę ma wpływ również folk i avantpopowe piosenki. Z tych inspiracji buduje własny, łatwo rozpoznawalny język. Senną, oniryczną atmosferę kreuje przy pomocy analogowej elektroniki, gitary, preparowanej trąbki, drobnych etnicznych instrumentów i nagrań terenowych.

 

26 sierpnia, niedziela

 

11.00-15.00 – Gra „Kilka kroków do świadomej konsumpcji” – Fundacja Aeris Futuro Jak kupować z głową i nie pójść z torbami? Czy wiesz co konsumujesz? Jak nie dać się zwariować wszechogarniającej reklamie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w czasie gry terenowej przygotowanej przez Fundację Aeris Futuro. Pięć stanowisk gry będzie rozlokowane w różnych miejscach wokół Zamku. Uczestnicy będą mieli do wykonania 5 zadań w określonych punktach – o kolejności ich wykonania zdecydują sami. Gra dla jednego kilkuosobowego zespołu (bez ograniczeń wiekowych) trwać będzie około godziny. Na starcie uczestnicy otrzymają karty do gry z instrukcją, a po zakończeniu na wytrwałych czekają eko-upominki.

 

11.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy - stoisko gospodarstwa rolnego m.in. Ludwika Majlerta oraz Maryli i Piotra Rutkowkich („Pan Ziółko”) Gospodarstwo rodzinne Ludwika Majlerta położone w Warszawie Białołęce o powierzchni 10 ha kontynuuje ponad 100-letnie tradycje ogrodnicze. Obecnie specjalizuje się w uprawie mało znanych oraz zapomnianych warzyw. Kojarzone jest od wielu lat ze szparagami. Szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw. Aktualnie uprawia karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold ,kukurydzę, cienką, zieloną fasolkę szparagową, rukolę , endywię oraz inne warzywa. Gospodarstwo Maryli i Piotra Rutkowskich od 20 lat zajmuje się uprawą organiczną. Różnorodne zioła i warzywa uprawiane są ręcznie z wykorzystaniem tylko naturalnych nawozów.

 

11.00 – 19.00 Prezentacja publikacji Nieukończona rekonstrukcja Zamku Ujazdowskiego Chloe Lewis i Andrew Taggarta, oraz albumu Nicka Yulmana Warsaw Songs and Machines.

 

Dwa wydawnictwa oparte na strategii artystycznego recyklingu stworzone przez byłych rezydentów A-I-R Laboratory.

 

Chloe Lewis i Andrew Taggart stworzyli z kolekcji kilku tysięcy pocztówek z widokiem Zamku Ujazdowskiego z lat 80, serię obiektów, na które składają się realizacje rzeźbiarskie, asamblaże oraz kolaże, prezentowane w Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie w CSW. Przez ostatnie 800 lat Zamek pełnił różne funkcje: od warownej fortecy, przez letnią rezydencję, dworek myśliwski, szpital, wojskowy barak, szkołę, na centrum sztuki współczesnej skończywszy. Żeby dostosować Zamek do wymogów kolejnych ról, oraz w wyniku historycznych dramatów, których bywał świadkiem, Zamek był rozbudowywany, niszczony, palony, bombardowany, opuszczany, zdobywany, odnawiany, ulepszany. Wszystkie te działania na architekturze składają się na trwającą do dziś niedokończoną rekonstrukcję.

 

Nick Yulman podczas pobytu w Warszawie stworzył album z piosenkami opartymi na nagraniach terenowych, warsztatach z amatorami oraz mechanicznych instrumentach zbudowanych ze znalezionych przedmiotów i okruchów miejskiego życia. Samodzielnie skonstruowane i zaprogramowane instrumenty, z towarzyszeniem głosu i gitary, wygrywają melodie w duchu eksperymentalnego popu, które choć zakorzenione w amerykańskiej muzyce folk, przenoszą – poprzez materię dźwięku, pamięć z Wędrówek po Warszawie wiosną 2010 roku.

 

 

 

11:00 - 12:00 Letnia Szkoła na Widelcu (warsztaty) - Slow Food Youth

W atmosferze zabawy będziemy wspólnie wąchać, smakować, kroić, mieszać i komponować pyszne i zdrowe potrawy. Zajęcia rozwijają dzieci manualnie, otwierają je na nowe smaki i zapachy, w przyjazny sposób uczą kultury jedzenia i wspólnego spożywania posiłków. Tym razem spróbujemy owoców sezonowych i regionalnych, z lasu, sadu i ogrodu. Na słodko i wytrawnie.

Warsztaty dla dzieci prowadzi Grzegorz Łapanowski.

 

11:30-13.30 Joga/ Astanga Yoga & Masaż Tajski/Thai Sun

 

14.00 – 18.00 WE ARE LIKE GARDENS

 

Juliette Delventhal – szefowa kuchni z San Francisco i polski artysta Paweł Kruk podczas rezydencji w CSW założyli przed budynkiem Laboratorium ogród warzywny. Głównym założeniem projektu „We Are Like Gardens” było przetestowanie w małej skali możliwości, jakie daje przestrzeń wokół Zamku dla miejskiego ogrodnictwa i produkcji lokalnie uprawianej żywności. W ostatni weekend sierpnia zapraszamy publiczność do odwiedzenia ogrodu, wspólnego gotowania z wykorzystaniem jego plonów i dyskusji o możliwych scenariuszach na przyszłość.

 

14.00 Paweł Kruk oprowadzi chętnych po ogrodzie, opowie o źródłach projektu „We Are Like Gardens” oraz przedstawi wizje jego przyszłości

 

15.00 dr inż. Monika J. Latkowska, SGGW Pomidor w wielkim mieście - czyli moda na miejskie ogrody – prezentacja

 

Ogrody wspólnotowe (sąsiedzkie) (ang. community gardens) zakładane przez „miejskich ogrodników” stają się coraz bardziej popularne w wielu krajach europejskich. Zapewniają przyjazne warunki życia mieszkańcom miast, zaspokajają ich potrzebę kontaktu z naturą. Ogrody sąsiedzkie stwarzają możliwość aktywnego obcowania z roślinami, jednoczą użytkowników z różnych grup wiekowych, społecznych i etnicznych wokół wspólnego celu. Umożliwiają prowadzenie edukacji ekologicznej, pozwalają promować zdrowy styl życia, uczą szacunku dla natury, dbałości o najbliższe otoczenie. Ogrodnictwo miejskie to ważny element zrównoważonego rozwoju współczesnych miast. Poprawia warunki życia w zurbanizowanym środowisku, pozwala tworzyć „zielone oazy” w centrach miast i zwiększać ich bioróżnorodność. W prezentacji przedstawione zostaną zasady funkcjonowania „community gardens” i inspirujące przykłady ogrodów miejskich.

 

Monika Joanna Latkowska - adiunkt na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW; prywatnie i zawodowo interesuje się ogrodnictwem miejskim, „community gardens”, ogrodami edukacyjnymi i terapeutycznymi, wpływem roślin na zdrowie i samopoczucie ludzi, bioróżnorodnością miast; wiedzę ogrodniczą popularyzuje od lat w swoich publikacjach i prelekcjach; współpracowała m.in. z czasopismami: „Poradnik Domowy”. „Kwietnik”, „Działkowiec”, „Ogrody” oraz portalem www.wymarzonyogrod.pl; obecnie publikuje na łamach „Zieleni Miejskiej”, prowadzi też szkolenia dla działkowców.

 

16.00 Ziołowa Kuchnia - warsztaty kulinarne z Juliette Delventhal

Juliette Delventhal zaproponuje uczestnikom wykonanie sosów i sałat z użyciem ziół i warzyw z ogrodu przed Laboratorium. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o rejestrację pod adresem: air.opencall@gmail.com, prosimy wpisać w tytule maila WARSZTATY Z JULIETTE.

 

 

 

 

18.30 S.A.V.E. MIEJSKA AGENCJA PLANOWANIA

 

S.A.V.E. to projekt Ambry Pittoni i Paul-Flavien Enriquez Sarrano, czyli artystycznego duetu Ze Coeupel oparty na powołanej do poszukiwania rozwiązań problemów społecznych, ekonomicznych, kulturalnych i osobistych fikcyjnej agencji badawczej. S.A.V.E. stara się wytwarzać obszary, na których możliwe jest wspólne podejmowanie decyzji, bada i kwestionuje relacje między danym terytorium a jego mieszkańcami. Poddaje rzeczywistość próbie fikcji, ale tworzy realne treści. Od czerwca S.A.V.E., jako Miejska Agencja Planowania, jest w Warszawie. Kręta ścieżka poszukiwań prowadziła ją przez ogrody w środku miasta, pikniki w miejscach publicznych, które niegdyś były czyimś domem, wzdłuż brzegów Wisły – tropiąc ślady marzenia o własnym domu z widokiem. S.A.V.E. Miejska Agencja Planowania pokaże efekty tych poszukiwań w prezentacji pod hasłem Re-birding. Propozycja dla Warszawy jest odpowiedzią na skomplikowaną historię własności, gdzie widzialne i niewidzialne warstwy miasta konkurują ze sobą w decydowaniu o tym, jaka będzie jego przyszłość.

 

Przez cały weekend

 

 

Czy mogę pomóc?/Can I Help You?

Grayson Cox & Hollis Witherspoon

 

piątek, sobota, niedziela, godz. 11:00-18:00

 

W ramach Czy mogę pomóc?/Can I Help You? artyści przez trzy dni będą świadczyć różnego rodzaju usługi, oddając się misji publicznej. Korzystając z bagażu własnych doświadczeń, umiejętności, edukacji oraz osobowości Witherspoon i Cox będą służyć potrzebom innych, zadając równocześnie pytanie o to, w jaki sposób artyści mogą realnie pomóc drugiej osobie. Usługi będą świadczone w obrębie skonstruowanej przez Graysona Coxa drewnianej rzeźby publicznej, przypominającej sprowadzoną do ludzkiej skali górę (The Half Story Mountain) – tak jakby sama natura uginała się w służbie człowieka. Zostanie ona ustawiona przy wejściu do parku przed Zamkiem Ujazdowskim, pełniąc funkcję użytecznego obiektu relacyjnego.

 

Zapraszamy uczestników do rejestracji na krótkie 10-minutowe sesje, mające charakter doraźnej pomocy lub 40-minutowe spotkania bliższe rodzajowi terapii poprzez wysłanie maila na : air@csw.art.pl albo zapisy na listę, która zostanie wyłożona w pawilonie Zielonego Jazdowa. Klucz wizualny dostępny w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej – będzie służył określeniu sposobu, w jaki uczestnicy mogą skorzystać z sesji. W niedzielę 26 sierpnia osoby nie posługujące się językiem angielskim będą mogły skorzystać z pomocy towarzyszącej artystom tłumaczki.

 

 

Genealogia rozbiórki. Dodatek pierwszy: efemeryczne konstelacje Zamku Ujazdowskiego

Javier Hinojosa

 

Praca meksykańskiego artysty składa się z kilku elementów: składu piaskowca, który służył do rekonstrukcji Zamku, instalacji wykorzystującej aurę Cysterny, której rewitalizacja sama była dziełem innego artysty, Tadashiego Kawamaty, pocztówek dokumentujących elementy konstrukcyjne architektury – cegły, bruk, kamień, cement uchwycone w momencie, gdy odsłaniają naturalne cechy entropii. Prace Javiera Hinojosy oparte są na właściwościach przedmiotów i miejsc w odpowiedzi na ich najbardziej materialne cechy: sposób, w jaki erodują, czy to jak są przemieszczane i znajdują nowe zastosowania, fizycznych napięć między materiałami. Rzeźbiarskie sytuacje Hinojosy mogą być rozumiane jako próba wskazania na potencjał tych nieformalnych konstelacji, w których kryje się możliwość innego porządku, formy życia: oporu wobec kontroli, ekspresji napięcia między tym, co jest i co mogłoby się wydarzyć.

 

Wejście do Cysterny: od soboty do niedzieli, między 11.00 a 13.00

 

 

Wehikuł # 11: Amfibia

Francis Thorburn

 

Artysta skonstruował pojazd przystosowany do poruszania się po lądzie i wodzie. Budulcem konstrukcji są w większej części materiały pochodzące z recyklingu; drewniane bębny po kablach wysokiego napięcia, puste beczki po olejach napędowych, przedmioty znalezione. Mobilną rzeźbę ożywią ludzie – ochotnicy, których artysta zaprosi do przejazdu swoim wehikułem w roli heroicznych podróżników i zarazem żywych silników – Amfibia napędzana jest siłą ludzkich mięśni. Gotowy pojazd stanie się wehikułem epickiej wyprawy. Amfibia wyruszy spod Zamku Ujazdowskiego, w którym od początku lipca była budowana. Następnie w uroczystej procesji przejedzie do Portu Czerniakowskiego. Tam zostanie zwodowana i przez śluzę Portu wypłynie na szerokie i wartkie wody Wisły. Finałem akcji będzie próba przepłynięcia na drugą stronę rzeki i lądowania na plaży prawobrzeżnej Warszawy. W ten sposób urzeczywistni się wizja mobilnej rzeźby, ruchomego dzieła sztuki, które łączy instytucję artystyczną ze światem zewnętrznym, przemieszcza się przez miasto niczym krążąca po ulicach romantyczna idea, pokonuje urbanistyczne, formalne i naturalne przeszkody, podejmuje wyzwanie rzucone przez żywioł wody i symbolicznie spina dwa brzegi rzeki, w akcie śmiałej przeprawy.

[Stach Szabłowski]

 

WEEKEND 31 SIERPNIA – 2 WRZEŚNIA

 

31 sierpnia, piątek

 

20:00 Spotkanie z ekspertem: Natalia Romik „ECO Design dla biednych rejonów” + dyskusja

Luksus dla zamożnych, śmieciowa sztuka, czy świadomy i zaangażowany manifest? Eko-design powoli i nierówno wkracza do obiegu naszych codziennych potrzeb.

 

Natalia Romik - Absolwentka nauk politycznych, architektka praktyk, artystka.

Jej główne pole działań artystycznych i naukowych to styk sztuki i architektury, działania ulotne i efemeryczne, które zrealizowała m.in. podczas performance „Star dust” w ramach festiwalu „The Knot” w Warszawie i Berlinie, performance "Predator" w ramach warszawskiego festiwalu Zniknij nad Wisłą, nomadycznej strukturze architektonicznej RUMB, czy performansach. Współautorka projektu rewitalizacji synagogi w Chmielniku na centrum kulturalno- oświatowe „Świętokrzyski Sztetl”, czy scenariusza kompleksu „Zoom Natury”- pięciu laboratoriów w Janowie Lubelskim- projekt w budowie. Stypendystka programów naukowych, m.in. Stypendium Ministra Kultury 2012 na projekt „Żydowska architektura (nie)pamięci na Śląsku”. Autorka prac video-art np. „Tego tu nie ma”. W październiku rozpoczyna doktorat na UCL London Bartlett Shool of Architecture.

 

21:00 Kino: Zaćmienie Słońca / Pod Sluncem Tma, reż. Martin Marecek, Czechy 2011

Mimo pogodnej atmosfery panującej w dokumencie, „Zaćmienie Słońca” stawia trudne pytanie o sensowność humanitarnych wypraw do Afryki w celu niesienia pomocy, czy też dzielenia się zdobyczami nowoczesnej cywilizacji.

Powrót dwóch czeskich inżynierów do zambijskiej wioski, gdzie wcześniej zainstalowali prąd elektryczny staje się pretekstem do rozważań na temat różnic kulturowych i mentalności społeczności Afryki i Europy. Mieszkańcy wioski doceniają starania inżynierów i rozumieją jak wielką wartość ma oferowana przez nich pomoc, są jednak zadowoleni z życia jakie wiodą. Film we wzruszający i momentami zabawny sposób pokazuje zderzenie tak różnych kultur, wskazuje kontrast pomiędzy afrykańskim życiem dniem dzisiejszym a europejskim życiem pełnym planów na przyszłość. Zwraca on szczególną uwagę na ich odmienny sposób pojmowania czasu, stosunek do pracy i publicznej własności.

 

21.00-1.00 DJ set magazyn „Glissando” prezentuje

 

1 września, sobota

 

11:00 – 15.00 „Recycling daje owoce“ - Dominik Dobrowolski/Cycling Recycling

Idea akcji jest prosta - w zamian za przynoszone surowce wtórne, uczestnicy otrzymają jabłka, gruszki, śliwki i inne zdrowe owoce. Zależy nam na zachęceniu do segregowania odpadów i dbałości o swoje otoczenie oraz na promocji zdrowego odżywiania się.

 

11:00 - 12:30 „Wszystko zaprojektowane, czyli ekozoo” Maja Piskorska / Concordia Design

Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 lat (grupy 10-osobowe)

Uwrażliwianie dzieci na problemy ekologii, recyclingu i zdrowego życia, rozwijanie zdolności twórczych, pobudzanie dziecięcej kreatywności i pomysłowości...

Na warsztatach zaprojektujemy i zbudujemy zoo z surowców wtórnych, wypełnimy je niezwyczajnymi zwierzętami, wykorzystując odpadowe materiały, takie jak plastikowe butelki, kartoniki, nakrętki...

 

13.30-15.00 „Wszystko zaprojektowane, czyli ekozoo” Maja Piskorska / Concordia Design

Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat (grupy 10-osobowe)

 

Maja Piskorska - grafik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, oraz Arteterapii na Wydziale nauk Pedagogicznych w DSW we Wrocławiu. Prowadzi własną pracownię działań twórczych dzieci i młodzieży, zajmuje się także projektowaniem graficznym i ilustracją.  

 

 

14:00 - 15:30 Rodzinny warsztat (wspólny dla dorosłych i dzieci) „Jazda na makaron” - Slow Food.

 

Jak z włoskiej trattorii, albo jak u babci. W ten weekend z mąki i jajek wyrabiamy makaron, w różnych odsłonach i kształtach.

 

Warszawskie Convivium Slow Food to lokalny oddział międzynarodowej organizacji, która działa na rzecz obrony prawa do smaku, ochrony lokalnej i tradycyjnej żywności, stosowania zrównoważonych i sprawiedliwych metod jej produkcji oraz edukacji żywieniowej. Stołeczni aktywiści od lat organizują wydarzenia o charakterze kulinarno-edukacyjnym, m.in. warsztaty dla dzieci, cykliczną Kulinarną Akcję Bezpośrednią oraz Slowfoodowe Śniadanie na Zamku Królewskim w ramach festiwalu Filmów Kulinarnych Kuchnia+ Food Film Fest (w tym roku 26-28.X). Warszawskie Convivium skupia ok. 200 osób, które na co dzień dzielą się wiedzą na temat lokalnych produktów, kupują bezpośrednio od rolników (m.in. co środę pod Fortecą!) oraz promują ideę Good-Clean-Fair.

20:00 Spotkanie z ekspertem: Wojciech Kłosowski „Jak uniknąć katastrofy? + dyskusja

Czy musimy niszczyć środowisko, by rozwijać gospodarkę? Którędy ku lepszej przyszłości, czyli - jak nie zatonąć w bermudzkim trójkącie nieporozumień wyznaczonych pojęciami: Wzrost - Rozwój -Postęp? W jakim świecie żyjemy dziś naprawdę i dlaczego wszystko w nim trzeba przemyśleć od nowa? Co nowa ekonomia ma do powiedzenia starej ekonomii XX-wiecznej?

 

Wojciech Kłosowski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych i ekonomii. Specjalista w dziedzinie strategicznego planowania rozwoju lokalnego. Doradza samorządom lokalnym w Polsce i Europie. Zajmuje się między innymi rewitalizacją obszarów miejskich, lokalnymi politykami społecznymi i strategiami rozwoju kultury. Autor i redaktor licznych publikacji z tych dziedzin, m. in. „Wyspy szans: jak budować strategie rozwoju lokalnego” i  „Kierunek kultura, promocja regionów poprzez kulturę

Podziel się tym newsem ze znajomymi...
Wykop.pl Blip.pl
Facebook.com Twitter.com Flaker.pl Delicious.com Powiadom znajomego
« Powrót Komentarze:

Nowości płytowe Koncerty Konkursy - zgarniaj nagrody!